Анотация на книгата
Подробности
Майсторството е най-висшата форма на власт. След дългогодишно изучаване на законите на властта Робърт Грийн е открил пътя към постигането на майсторство, по който са минали всички влиятелни исторически и съвременни личности: те притежават способността да се концентрират силно върху завладелия ги предмет и да следват трудния, но ясно начертан курс към усвояването му, описан за първи път в тази книга. Звучи много просто, но въпреки това майсторството и съпътстващата го власт убягват на мнозина от нас. Настоящата книга споделя със света тайната за постигане на майсторство, окончателно развенчава културните митове за гениалността, с които изобилства нашата цивилизация, и доказва, че всеки от нас носи в себе си потенциала да се превърне в майстор, ако следва гореспоменатия път към величието.
През годините, в които прави проучвания за световния си бестселър “48-те закона на властта”, Грийн установява, че мнозина от най-успелите хора на планетата не са очевидно преопределени за велики постижения. В детството си Чарлс Дарвин бил в най-добрия случай посредствен ученик. Как тогава се е превърнал в един от най-значимите учени на всички времена? Поел е по пътя, който Леонардо да Винчи, отхвърлен от обществото незаконен син, е утъпкал, за стане майстор в областта на изкуството и научните изобретения. Първоначално и двамата се посветили ревностно на заниманията, които ги вълнували. По подобие на Бенджамин Франклин, Хенри Форд, архитекта Сантяго Калатрава и останалите майстори, представени в тази книга, те се отдали на строго чиракуване под надзора на ментори, способни да ги посветят в тайните на скритото познание, което идва в резултат на дългогодишен опит. Сетне придобили силата на майсторите.
Анализирайки биографиите на Майкъл Фарадей, Франк Лойд Райт, Карл Юнг, пионера в областта на роботиката Йоки Мацуока и мнозина други, Грийн показва по какъв начин въпросните майстори са усвоили знанията на менторите си, но в същото време са стигнали по-далеч и са ги засенчили. Освен това, по подобие на Бенджамин Франклин, са овладели изкуството на социалната интелигентност и с лекота са си проправили път през мрежите от социални контакти, за да спечелят съюзници и да избегнат ненужни конфликти.
Въпреки това според тезата на Грийн хората, овладели занаята си, не проявяват самодоволство, а разширяват познанията си в сходни области и съзнанието им придобива способността да осъществява нови връзки между отделните идеи. Подобно на Моцарт, братята Райт и компютърния гуру и предприемач в сферата на високите технологии Пол Греъм, стремежът към усъвършенстване им позволява да преобърнат с главата надолу правилата в професионалната си област и да я премоделират радикално и цялостно. В крайна сметка онези, които не се отклоняват от въпросния път, придобиват толкова силна интуиция, че са в състояние да се превърнат в истински майстори по подобие на Алберт Айнщайн, треньора по бокс Фреди Роуч и бойния пилот и ас на военновъздушните сили на САЩ Сизър Родригес.
Ако други книги са описали какви процеси протичат в мозъка вследствие на десет хиляди часа професионални занимания, то “Майсторството” разкрива какво се случва в съзнанието ни след двайсет хиляди часа – до това ниво са достигнали Айнщайн, Дарвин и деветимата съвременни майстори, интервюирани в тази книга. Тези съвременни майстори са мъже и жени от всякакви социално-икономически среди и етнически групи. Грийн убедително доказва, че потенциалът за постигане на майсторство се крие във всеки от нас. Научете тайните на пътя, който трябва да следвате. Освободете заложената в душата ви страст и се превърнете в майстор.
Текст от задната корица:
Милиони читатели са овладели 48-те закона на властта, но върховната власт е самото майсторство.
Тази значима творба извлича многовековна мъдрост, за да ви разкрие, че тайната за постигане на майсторство вече се крие в душата ви.
В книгата Робърт Грийт обобщава дългогодишните си проучвания и разяснява ключовите подходи, които ще ви помогнат да освободите заложената в душата ви страст и да се превърнете в майстор.
Открийте призванието си.
Подчинете се на реалността.
Придобийте силата на майсторите.
Проумейте истинската същност на хората.
Пробудете многоизмерното съзнание.
Комбинирайте интуитивното с рационалното.
Следвайте пътя. Превърнете се в майстор.
Може да разгледате откъс в pdf формат: Въведение;
Биография и факти за автора
Робърт Грийн (Robert Greene) е американски автор и оратор, известен със своите бестселъри "48-те закона на властта", "Изкуството да съблазняваш“, "33-те стратегии за войната", "Майсторството", "50-ят закон".
Грийн е роден на 14.05.1959 г. в Лос Анджелис, САЩ, в семейството на евреи. Израства в Лос Анджелис и известно време посещава Калифорнийския университет в Беркли, преди да завърши бакалавърска степен в Университета на Уисконсин-Медисън специалност Класическа литература и сравнителна филология.
Преди да стане писател, Грийн пресмята, че е работил на 80 места, включително като строителен работник, преводач, редактор на списание и сценарист в Холивуд – всички безуспешни като кариера.
През 1995 г. Грийн се занимава с организацията на училище по изкуства и медии „Фабрика“ недалече от Венеция, където срещна бъдещия съавтор на своята книга 48-те закона на властта. По-късно той казва, че това е била повратната точка в неговия живот.
"48-те закона на властта“ се превръща в бестселър в САЩ (800 000 тираж), преведена е на 21 езика и от нея са продадени над милион копия по света.
Впоследствие Грийн работи като частен консултант на изпълнителните директори на различни компании в областта на финансовия мениджмънт и кинопродуцентството.
Пет години е живял в Лондон, Париж, Рим и Барселона. Владее пет езика, а също така е работил и като преводач от френски. От декември 2007 г. е член на Съвета на директорите на "American Apparel".
Грийн е последовател на Дзен будизма. Също така е запален плувец и планински колоездач.
През 2006 г. Робърт Грийн открива свой официален блог, посветен на законите на властта - „Власт, съблазняване и война“.
Критиците често сравняват философията му с тази на Макиавели.
Мнения за книгата
СПОДЕЛЕТЕ ВАШЕТО МНЕНИЕ
Само регистрирани потребители могат да добавят мнения. Моля, влезте в системата или направете регистрация.