Анотация на книгата
Подробности
„Предизвиквам ви да прочетете книгата, а после да не изследвате себе си и близките си за дефицит на B12.“ - д-р Ерик Норман, автор на теста uMMA за дефицит на B12 и създател на първата частна лаборатория за провеждането му
„М.с. Сали Пачолок и д-р Джефри Стюарт, автори на „А дали не е B12?“, трябва да бъдат поздравени за привличането на вниманието към това често срещано нарушение, засягащо значителна част от населението и особено хората в напреднала възраст. Прочетох книгата с удоволствие и останах впечатлен от задълбочената документална обосновка. Цитатите от научната литература и подробната информация в приложенията подкрепят основните заключения на книгата. Авторите са прави, че дефицитът на B12 често остава недиагностициран и нелекуван от медицинските професионалисти.
Америка трябва да осъзнае, че откриването на основната причина за дадено заболяване като недостига на B12, застрашава авторитета на медицинската институция. Откриването му и лечението на пациентите с дефицит на B12 поставят под въпрос практиката за назначаване на лекарства, потискащи симптомите на заболяването, без да се справят с главната причина за възникването му. Част от подбудите е конкуренцията за лицата с дефицит на B12, които ще бъдат изгубени като бъдещи пациенти, ако се лекуват с евтината и ефективна витаминна терапия. Медиите пък не се интересуват от ефективна витаминна терапия отчасти и поради финансовата подкрепа на фармацевтичната индустрия чрез доходоносни реклами. Препоръчвам тази книга както на специалистите, така и на пациентите, които се интересуват от действителната причина и лечението на редица разпространени болести и състояния, свързани с дефицита на витамин B12.“ - д-р Килмър Маккъли, автор на „Революцията на хомоцистеина“ и „Революцията на сърцето“, носител на наградата „Линус Паулинг“ за функционална медицина през 1998 г.
Биография и факти за автора
Сали Пачолок, спешна медицинска сестра с 24-годишен опит, завършва с отличие приложни науки, а след това придобива бакалавърска степен за медицинска сестра в Държавния университет „Уейн“.
Преди и по време на образованието си работи като спешен медицински техник и парамедик. В здравната система е от общо 32 години, през които помага на хиляди пациенти. Има допълнителна квалификация по кардиопулмонална ресусцитация, обучение на парамедиците, подготовка на медицински сестри и спешна педиатрична помощ и е член на Асоциацията на спешните медицински сестри.
През 1985 г., след като редица специалисти не успяват да определят причината за състоянието й, Пачолок сама си поставя диагнозата дефицит на витамин B12, откъдето идва и страстната й мотивация да информира обществеността за опасните последствия от тази тиха, твърде разпространена болест.
Д-р Джефри Стюарт има 18-годишен опит в спешната медицина, а също така квалификация за поддържане на живота при травми, кардиопулмонална ресусцитация на възрастни, деца и новородени. Завършил е Чикагския колеж за остеопатична медицина, а подготовката му обхваща ампутации в полеви условия и деконтаминация на опасни вещества. Участвал е в съвместни тренировки с отряда за бързо реагиране на Детройтското летище. През 1987 г. взема участие в изследване на зрителната кора, проведено от Института по психично здраве в Бетесда, Мериленд, а през 1985 г. – в изследване на метаболизма на холестерола на Университетската болница „Рокфелер“ в Ню Йорк. Член е на Американската асоциация по остеопатична медицина и други професионални организации.
Откъс от книгата
Добрата новина е, че ако се улови навреме, дефицитът на B12 е едно от най-лесно лечимите нарушения, които светът познава.
Лошата новина... и добрата
Милиони хора в Америка и по целия свят страдат от неустановен дефицит на B12 и вие може да сте един от тях. Ако е така, тази болестта е възможно да атакува мозъка, нервната, сърдечносъдовата и имунната ви система, подлагайки ви на всякакви рискове от деменция като при Алцхаймер до сърдечни заболявания и рак. Не сте в безопасност, дори да ходите на редовни профилактични прегледи, защото лекарят ви може да пропусне вярната диагноза, докато не е станало твърде късно. А ако сте жена и не откриете навреме дефицита си на B12, дори децата ви могат да получат трайно увреждане на тялото и мозъка. Това е лошата новина.
Добрата е, че ако бъде уловен навреме, дефицитът на B12 е едно от най-лесно лечимите нарушения, които светът познава. Много хора, страдали някога от дефицит на B12, казват, че тази диагноза е била най-хубавото нещо, което им се е случило, защото се е оказало, че „нелечимите“ симптоми на невропатия, слабост, безплодие, множествена склероза, депресия и други проблеми, които са ги измъчвали, всъщност са напълно лечими.
В книгата ще споделим историите на много хора, проходили, след като са били приковани към легло,... хора, избавили се от мъчителни болки в краката и гърба,... хора, излекувани от загуба на паметта, депресия, шизофренични симптоми и дори деменция,... хора, които вече не се нуждаят от кръвопреливания заради загадъчна анемия... хора, заченали здрави бебета след терапия с B12... и дори деца със забавено развитие или аутизъм, отбелязали чудотворен напредък след откриването и коригирането на нивото им на B12. Всички тези хора са преживели драматично подобрение след най- простото и безопасно лечение – няколко инжекции (или в някои случаи, хапчета) с мегадози от витамин B12.
Кога е най-голям рискът от дефицит на B12?
Всеки и на всяка възраст може да получи дефицит на B12. Затова, ако развиете някой от описаните в тази глава симптоми, трябва незабавно да се изследвате. Има обаче определени групи с повишен риск:
• хора на вегетарианска, веганска или макробиотична диета;
• лица над 60-годишна възраст;
• хора, претърпели каквато и да било стомашна и/или чревна операция, включително бариатрична операция за намаляване на теглото (стомашен байпас);
• лица, използващи редовно инхибитори на протонната помпа, Н2 блокери, антиациди, метформин и други лекарства за диабет, както и други медикаменти, които могат да повлияят на усвояването на B12;
• хора, подложени на операции или стоматологични процедури с райски газ, или лица, които злоупотребяват с него като наркотик;
• хора с анамнеза за хранителни разстройства (анорексия или булимия);
• хора с анамнеза за алкохолизъм;
• лица с фамилна анамнеза за пернициозна анемия;
• хора с диагностицирана анемия (вкл. желязодефицитна, сърповидноклетъчна и таласемия);
• страдащите от болестта на Крон, от синдром на раздразненото дебело черво, глутенова ентеропатия (цьолиакия) и други заболявания, свързани с малабсорбция на хранителни вещества;
• хора с автоимунни нарушения (най-вече смущения на функцията на щитовидната жлеза като тиреоидит на Хашимото и болест на Грейвс), диабет тип 1, витилиго, лупус, болест на Адисън, язвен колит, безплодие, придобита агамаглобулинемия или фамилна анамнеза за някое от тези заболявания;
• жени с анамнеза за безплодие или множество спонтанни аборти;
• бебета, родени и/или кърмени от жени със симптоми или риск от дефицит на B12.
Мнения за книгата
СПОДЕЛЕТЕ ВАШЕТО МНЕНИЕ
Само регистрирани потребители могат да добавят мнения. Моля, влезте в системата или направете регистрация.